Stajyer ehliyet sürücü dönemi ne zaman başlıyor?

Ehliyet Yorum ekle

İçişleri Bakanlığı, her yıl yüzlerce kişinin ölümü, binlerce kişinin yaralanmasına neden olan ve ulusal ekonomiye büyük zarar veren trafik kazalarının önlenmesi için uzun süredir çalışıyor. 2004 yılında gündeme gelen ve dönem dönem kamuoyunda tartışılan Karayolları Trafik Kanunu’nda önemli değişiklikler içeren reformlar, AB standartlarına uyum sağlamayı amaçlıyor. Gelişim Sürücü Kursu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alan ile 2008 yılı itibariyle hayata geçirilecek değişiklikleri konuştuk.

Yeni uygulamayla, sürücü kurslarını başarıyla tamamlayanlara, ‘stajyer sürücü’ belgesi verileceğini belirten İbrahim Alan, “Stajyer sürücü belgesi, 2 yıl süreyle geçerli olacak. Bu süre içerisinde 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez hız limitini aşan, uyuşturucu, alkollü maddelerin etkisiyle araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü ve yaralamalı kazalara karışan, 60 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin belgeleri iptal edilecek. Bu kişilerin yeniden sürücü belgesi alabilmesi için bir kez daha sürücü kurslarında eğitim görüp, sınavları geçmeleri gerekecek” diyor.

Uygulama yürürlüğü girdiğinde, stajyer sürücü belgesi iptal edilip tekrar almak isteyenler, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilerek olumlu rapor almaları da gerekecek. İkinci defa iptal olursa, yine aynı hükümler uygulanacak.

Stajyer sürücü belgesi alanlar 2 yıl içinde belirtilen kuralları ihlal etmezse, asıl sürücü belgesini almaya hak kazanacaklar. Sürücü belgesi sahibi olanlar 50 yaşına kadar 10 yılda bir, 50- 65 yaş arası 5 yılda bir, 65 yaşından sonra 3 yılda bir sağlık kontrolünden geçecekler.

SÜRÜCÜ BELGELERİ DEĞİŞİYOR
Değişiklikler sadece stajyer sürücülükle sınırlı değil; ehliyetler de değiştirilecek. Bunun yanı sıra yapılacak değişikliklerden bazıları şöyle:

 • Ağır vasıta ve otobüslerin karıştığı kazaların fazla olması nedeniyle, bu araçları kullananlar için de değişiklikler planlanıyor. Kamyon, yolcu otobüsü ve okul taşıtı kullanan sürücülerin 3 yıllık ehliyet sahibi olması şartı aranacak.
 • Yeni düzenlemeyle, hasarlı trafik kazalarına artık trafik polisi değil sigorta şirketlerinin eksperleri bakacak.
 • Trafik kazalarının asli kusurlarına alkollü araç kullanma, hız sınırını ihlal, ehliyet olmadan araç kullanma ve tek yönlü yollarda geri geri gitme de eklendi.
 • Özellikle büyük şehirlerde değnekçi olarak bilinen korsan parkçılara, 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası ile 265 YTL ile 2 bin 600 YTL arasında değişen para cezası verilecek.
  Akşam Gazetesi
Başlıklar:“Stajyer ehliyet sürücü dönemi ne zaman başlıyor?” yazısına 34 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 1 [2]

 1. 15. ahmet dedi ki:

  ya beyler böyle söylentilere inanmayın 2003 ten beri bu yasa hakkında konusuluyor da bunu böyle her an cıkcacakmıs gıbı gosterenler surucu kurslarıdır sırf daha fazla kişi basvursun diye cıktı cıkacak, bu ay sonu cıkıyor, bu son sınav vs. gibi seyler yazıyorlar bak 2003 te cıkacak 2011 oldu hala cıkacak 2020 olur hala cıkacak

 2. 16. kütahya dedi ki:

  vay arkadaş ehliyetsiz araba kullan maktan korkardık şimdi ehliyet almaya karar verdik şimdide stajyer ehliyet çıktı ben tek başıma araba kullana mıyacaksam ehliyeti niye alem demi ?????????

 3. 17. karahan dedi ki:

  arkadaşlar şunu bilmelisinizki stajyer sürücü ehliyeti araba yada motor kullanırken yanınızda biri olacak demek değil. o kadar yasayı açmışlar hiç okumadınızmı? stajyer sürücü ehliyeti, ehliyetinizi aldığınız andan itibaren siz trafikte stajyer olarak araç kullanıcaksınız demek. aynı okuldan bir fabrikaya staj yapmak için giden öğrenci gibi. 2 sene staj yapacaksınız öğrenene kadar. yasalara uyduğunuz ve sınırdaki ceza puanlarını geçmediğiniz taktirde 2 sene sonra gerçek ehliyete hak kazanacaksınız. yani stajyer sürücü ehliyeti alan kişinin yanında biri olacak diye bir şey yok olamazda çok komik.

 4. 18. ADEM ÖZKAYA dedi ki:

  Yasada daha önce ehliyet alanların da ehliyetleri değişecek mi? örnek BA2 EHLİYETİ olanlar…._?

 5. 19. ali dedi ki:

  arkadas ne zaman baslayacak sorusuna bu kadar gereksız bılgı vermek zorundama bu millet.o sorunun cevabı harıc hersey var bu ne yahuuu

 6. 20. yakup eren dedi ki:

  arkadaslar sımdı ben 14 nisan 2012 sınavına gırdım.bende stajer ehlıyet mı alcam sımdı bana bı yardımcı olurmusunuz

 7. 21. ben ömer dedi ki:

  arkadaşlar ben 3 yıl oldum sertifikayı alalı onadamı gerekiyor sitajerlık ona bişi olmaz demi bilgisi olan varmı

 8. 22. ŞAHİN dedi ki:

  ulan bırakın traşı 2003 ten beri girecek hem ben size bişey sorayım madem avrupaya göre bu sistem neden 16 yaşında alamıyoruz ehliyeti avrupada 16 yaşında alıyor elemanlar reşit olana kadar yani 2 sene ehliyetli biriyle geziyorlar mantık var mı sizde var mı mantık bu yasada bi doğru düzgün yasa çıkarın be…

 9. 23. mert dedi ki:

  Şehir efsanes bu kardeşim,çıkmaz bu yasa boşuna ümitlenmeyin. 2000′li yıllardan beri var bu söylenti,yıl 2012 ve malesef çıkmayacak. 2009′dan beri ehliyetliyim. Bi de şu kursa sordum bu kurs söyledi geçin o ayakları. Kurslar size öyle bir zaman vermez onlarda 1-2 gün kala o yasayı öğrenirler ozamana kadar da duymayan kalmaz. O yüzden olmayan,yıllardır çıkmayan yasayı boşuna şöyle olucak,böyle olucak demeyin. Kulaktan dolma bilgilerinizle boşuna kafa karıştırmayın!

 10. 24. filiz dedi ki:

  doğru düzgün bi bilgi o kadar araştırdm internetten bulamadım yaa şu stajer sürücü meselesi ne zaman başlıyo bilen hiç mi yok?…….

 11. 25. oguzhan dedi ki:

  2013 yılına kadar olmayacağı garanti

 12. 26. atakan dedi ki:

  bu kadar saçmalık olmaz. ben ehliyet alcam ve 2 sene yanında çanta gibi birilerinimi gezdirecem. Baştaki insaların işi gücü yok saçma sapan şeylerle ugraşıyorlar, maksat bişeyler yaptık gözükmek bişeyler yapmak istiyorsanız insanlara fayda getircek bişeyler yapınız lütfen.Bizim insanımıza ne yapsanız değişmezler boşa ugraşmayın.Başbakan çıkıyor chp ile ugraşıyor chp cıkıyor başbakanla birbirinizle ugraşacağınıza bu vatanı nasıl daha iyi geliştiririz diye ugraşsanız dünyaya hakim oluruz !!!

 13. 27. kaan dedi ki:

  böyle saçmalık olmaz.2 sene boyunca hiç işim gücüm yok da her arabaya bindiğimde yanımda adam mı gezdiricem?

 14. 28. Ali dedi ki:

  stajer ehliyeti yaş sınırı kaç acaba

 15. 29. esra dedi ki:

  ben 02 şubat22013 tarıhındeki sınava gırdım bızde bu yasadan mı geçicez bılen varsa lutfen yazın:(((((

 16. 30. ugur dedi ki:

  saçmalık ya ehliyeti babamın ehliyeti olmadıgı için 18 e girer girmez başvurdum satajer ehliyet çıktı napacaksak maaşla ehliyetli adam tutacaz yanımıza saçmalık !

 17. 31. yunus dedi ki:

  sacmalık yaa olurmu ole neymıs yanında ehlıyetlı bırı olması lazım cok sacma

 18. 32. Kadir dedi ki:

  Ya arkadaş hadi diyelim bu yasa çıktı eyvAllah yanında biri olmadan arama kullanamama olayı nedir ya diğerleri kabl yapılması gerekli ama insan kız arkadaşıyla dolaşmayada çıkamıcak annesini kardeşini hiç mi yere götüremicek böyle saçmalık mı olur

 19. 33. mehmet dedi ki:

  stajer dönemi hangi tarihte başlıyor…

 20. 34. ozgur dedi ki:

  ne zaman yürürlüge girer be ndosyayı aldım sayılır alınnca stajer degildir dimi

Sayfalar: « 1 [2]

Sayfaya yorum yazınız

WP Theme & Icons by N.Design Studio
Entries RSS Comments RSS Giriş